sadafian
25 دی 1401 - 12:26

بیش از ۴۰درصد رشد در زمینه تربیت پزشک متخصص زنان بعد از انقلاب

پزشک و متخصص جراحی زنان و زایمان در نشست رسانه‌ای دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه زنان از آمارهای رشد پزشک و متخصصین زنان بعد از انقلاب گفت.

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری فارس؛ مینا بیابانی؛ رئیس بسیج جامعه زنان در نشست رسانه‌ای دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه زنان ضمن تبریک ولادت حضرت فاطمه زهرا(س) گفت: با توجه به اینکه در ماه‌های اخیر وضعیت زنان در جمهوری اسلامی توسط رسانه‌ها و نظام‌های معاند زیر سوال رفته است، تصمیم گرفتیم در نشستی رسانه‌ای با استناد به آمار دقیق و متقن که بسیاری از آنها از منابع خارجی استخراج شده است، از جایگاه زن در نظام اسلامی دفاع کنیم.

بیابانی درباره تشکل مردمی بانوی ایران؛ بانی نشست رسانه‌ای نیز گفت: این تشکل برای تحقق الگوی سوم زن مسلمان که نافی الگوی شرقی و غربی زن است ایجاد شده است که تصمیم دارد هم در عرصه داخلی هم خارجی فعالیت کند.

در ادامه این نشست عاطفه سماعی؛ پزشک و متخصص جراحی زنان و زایمان درباره پیشرفت‌های پزشکی و تحصیلی زنان بعد از انقلاب گفت: بعد از انقلاب ورود به تحصیلات تکمیلی برای زنان خاصه پزشکی، مورد تایید بزرگان و علما قرار گرفت. علت این امر هم حفظ حریم زنان در مراجعه به پزشک همجنس بود.

وی افزود: در همین راستا تحصیل تخصص زنان برای زنان اختصاصی و بیمارستان‌های تخصصی زنان نیز ایجاد شد. طوری که امروز با یک رشد ۱۷درصدی، در سال ۱۳۹۸ به آنار ۶۰هزار پزشک زن رسیده‌ایم. از ۵۹۷ متخصص زن قبل از انقلاب به ۳۰هزار متخصص و یک رشد ۴۰درصدی رسیده‌ایم. در قبل از انقلاب نیز پزشک فوق تخصصی وجود نداشت اما اکنون حدود ۵هزار پزشک فوق تخصص منهای فلوشیپ‌ها داریم. اکنون به ازای هر ۱۰۰هزار خانم، ۶۰ماما داریم که مطابق استانداردهای جهانی است.

سماعی درباره رفاه و امنیت بهداشت و درمان برای زنان نیز گفت: تا دورافتاده‌ترین مناطق کشور ما دسترسی به انواع غربالگری‌ها از جمله غربالگری سرطان سینه و جنین وجود دارد. درحالی که در کشوری مثل نروژ که رتبه ۳رفاهی را در امر بهداشت دارد یک مادر باردار ممکن است در طول بارداری خود هیچوقت فرصت ملاقات با پزشک را نداشته باشد و فقط توسط ماما ویزیت شود. همچنین ایران در بحث سرطانه دهانه رحم که شایعترین سرطان برای زنان در دنیاست، کمترین آمار را دارد که این موضوع هم به خاطر توجه ویژه به بهداشت زنان بعد از انقلاب و همچنین سبک زندگی عفت بنیان زن ایرانی است.

ادامه دارد... 

منبع: فارس
شناسه خبر: 978002