sadafian
27 اسفند 1401 - 18:04

برخی‌ها شهرداری مشهد ‌را حیاط خلوت ‌خود کرده‌اند

رئیس کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه برخی‌ها شهرداری مشهد ‌را حیاط خلوت ‌خود کرده‌اند، گفت: شهردار آینده باید حیاط خلوت افرادی که امروز برای خود حیات خلوت درست کرده‌اند را خراب کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، مجید طهوریان عسکری امروز در هفتادوپنجمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد که در تالار شهر برگزار شد، در نطق پیش از دستور اظهارداشت: روز‌های گذشته مجموعه همکارانم در شورای شهر و شهرداری مشهد درگیر دو اتفاق بزرگ بودند. اول تعیین تکلیف بودجه سال 1402 شهرداری مشهد که حدودا با ٤� هزار میلیارد تومان بسته شد و دوم آماده‌سازی شهر مشهد برای استقبال از بهار و نوروز 1402 و همچنین میزبانی شایسته از زوار بارگاه نورانی حضرت رضا (ع) و رهبر فرزانه انقلاب.

وی با بیان اینکه در حوزه بودجه سال آینده 5500 میلیارد از اعتبارات را به توسعه خطوط ریلی اختصاص دادیم، عنوان کرد: 1200 میلیارد به خرید اتوبوس، 510 میلیارد به تملک برای ایجاد فضای سبز در حاشیه شهر، پل سوم فهمیده، خیام و انقلاب در چارچوب بودجه‌ای برای احداث در نظر گرفته شده است. حدود 1800 میلیارد به اعتبارات عمرانی فرهنگی اختصاص داده شد و برای توسعه و آبادانی توس، 260 میلیارد جانمایی شده است. بودجه سال آینده زوایای دیگری از جمله اختصاص 51 درصد از بودجه عمرانی حوزه حمل‌ونقل و عمران به حاشیه شهر نیز دارد.

طهوریان عسکری در خصوص انتخاب شهردار مشهد گفت: شهردار آینده مشهد باید از درون گفتمان جریان انقلاب وابسته به گفت‌وگوی مبنایی امامین انقلاب و دلسوز، متعهد و متخصص در امور مدیریت شهری، همچنین دارای توانمندی ارتباطات ملی باشد. شهردار آینده مشهد باید بتواند حداقل 40 هزار میلیارد منابع جذب، پروژه‌های مختلف و متنوع مد نظر شورا را اجرایی کند، از بدنه کارشناسی و مدیران خبره جریان انقلاب نهایت استفاده را برده و فرصت تعلل و سستی به افرادی که نمی‌خواهند شورای ششم موفق باشد را ندهد و حلقه اتحاد 15 عضو شورای شهر مشهد باشد.

رئیس کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه برخی‌ها شهرداری مشهد ‌را حیاط خلوت ‌خود کرده‌اند، افزود: شهردار آینده باید حیاط خلوت افرادی که امروز برای خود حیات خلوت درست کرده‌اند را خراب کند.به حاشیه شهر مشهد به حوزه حمل‌ونقل درون‌شهری به توسعه فضای سبز و زیرساخت‌های فرهنگی توجه ویژه کند.مطالبه جدی شورا از شهردار آینده در حوزه عمرانی است.

طهویان عسکری افزود:اگر به بدنه کارشناسی با هر مدل قرارداد توجه نشود و این سرمایه در اختیار در چارچوب قانون از زوایای مختلف رشد نداشته باشد، قطعا آرزو‌های ما محقق نخواهد شد. به قول عزیزی ما خاک پای خادمان شهر هستیم، اما چک سفید امضاء به هیچ فردی نداده‌ایم.

وی بیان کرد: 2 سال و نیم باقی‌مانده فقط فرصت نوکری برای شهر امام مهربانی‌ها و فرصت خدمت است. باید ثابت کنیم که جهاد ادامه دارد. در شورا نیز تغییر رویکرد مدیریتی نیاز است. شورایی که دنبال تحول و تغییر فزاینده در مسیر حرکت شهرداری مشهد است با حرکت‌های لاکپشتی نمی‌تواند مسیر موفقیت را دنبال کند. بیش از 18 ماه است که مکررا توصیه‌هایی به هیئت رئیسه به ویژه ریاست محترم شورا می‌کنیم، اما کو گوش شنوا.

طهوریان عسکری ادامه داد: استخوان در گلو نگه داشتیم تا اتحاد اعضا بر هم نخورد، اما کو گوش شنوا. قول‌ها دادند، قول‌ها گرفتیم و باز هم عمل نشد. افرادی را حفظ کردند و در مقابل اعضا قرار دادند که هیچ گفتمان برابری با گفتمان جریان انقلابی نداشته و ندارند، توصیه‌هایی برای تحول کردیم، اما کو گوش شنوا. در برابر نیرو‌های انقلابی همیشه سرمان پایین افتاده بود، چون توصیه اعضا مورد توجه قرار نمی‌گرفت و کار خود انجام می‌شد. برای اصلاحات خواهش کردیم، اما کو گوش شنوا. من نه پیر سیاست بوده و نه اداره شورا را بر اساس مدل‌های منسوخ مدیریتی بلد هستم، اما می‌دانم شورا سر می‌خواهد، پدر می‌خواهد، یک روز با این جماعت، یک روز با آن جماعت بودن یعنی اختلاف بیفکن و پادشاهی کن.

رئیس کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به اینکه آرام و آهسته حرکت کردن، مشکلات شهر و مردم را حل نمی‌کند، تصریح کرد: باید سریع، صریح، عالمانه و شجاع بود تا تحول رخ دهد. این تفکر غلطی است که بگوییم ما برای حل تمام مسائل نیامده‌ایم. ما مکلف به نهایت اثرگذاری و رفع تمامی کاستی‌ها در حدود زمانی خود هستیم. کجای دین ما چنین اجازه‌ای داده است.

وی اضافه کرد: ما برای حل مسائل شهر باید بیش از پیش متحد شویم. چرا در شورا اقدام انقلابی نمی‌کنیم؟ تا کی قرار است با دوستان و رفقایمان، چون دوست و رفیق ما هستند مماشات کنیم؟ تا کی قرار است با مدیرعامل فلان سازمان، چون دوست فلان عضو شوراست یا هم کشیکی،  فلان عضو دیگر شوراست، مماشات کنیم؟ آقای معاونی که قصد حضور در انتخابات سال آینده مجلس شورای اسلامی را از فلان شهر دارد بداند غیر از اینکه با کار نکردن به شهر حضرت رضا (ع) به شخص ایشان ظلم می‌کند، من یکی برای رای نیاوردن وی کفایت می‌کنم.

طهوریان عسکری خاطرنشان کرد: هرچه شده و نشده گذشته است. باید به روز‌های آینده امید داشت، باید برای روز‌های آینده، برنامه‌ریزی منسجم و دقیق‌تر داشت، باید حضور شهردار جدید را به فال نیک گرفت، باید بهار را در بهار ساخت. تمام تلاشمان را برای نوکری و خادمی شهر امام هشتم کرده‌ایم و به دعای خوبان عالم، سربلند خواهیم.

افزایش 45 درصدی منابع و مصارف بودجه سال 1402 شهرداری مشهد

امروز در هفتادوپنجمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد که در تالار شهر برگزار شد بودجه سال 1402 شهرداری مشهد تصویب شد؛ منابع آلبوم بودجه سال 1402 شهرداری مشهد با 45 درصد افزایش نسبت به اصلاح بودجه مصوب سال 1401، از مبلغ 274 هزار و 995 میلیارد ریال به 399 هزار و 632 میلیارد و 226 میلیون ریال تصویب شد که درآمد‌های عمومی 40، واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای 75، واگذاری دارایی‌های مالی 49، خالص منابع سازمان‌ها، شرکت‌ها و موسسات وابسته 25 و منابع بودجه شهرداری 48 درصد افزایش و منابع قابل تخصیص انتقالی از دوره قبل 39 درصد کاهش داشته است. 

ابراهیم علیزاده، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشهد در خصوص بودجه سال 1402، اظهار کرد: برای بودجه سال 1402 تلاش‌های زیادی صورت گرفته که 88 جلسه کمیسیون‌های تخصصی، 140 جلسه کارشناسی و سرجمع 8215 ساعت کار کارشناسی انجام شده است.

مهدی ناصحی، عضو شورای شهر مشهد در مخالفت با افزایش منابع بودجه سال 1402 تصریح کرد: مجموع درآمد‌های بودجه 33 همت بوده که در کمیسیون تلفیق به حدود 40 همت افزایش پیدا کرده است. بر چه اساسی حدود 7 هزار میلیارد تومان در کمیسیون تلفیق به منابع شهرداری اضافه شده است؟ آیا این منابع امن، پایدار و قابل دسترس است؟ منابع باید مبتنی بر منابع محکم، درست، قانونی و در دسترس باشد، وگرنه شهرداری را دچار مشکل می‌کنیم. 

حمید ضمیری، رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر مشهد در موافقت با افزایش منابع بودجه سال 1402 گفت: مدیرعامل سازمان زمین و مسکن شهرداری در حوزه استحصال زمین بیان کردند که حدود 20 هزار میلیارد تومان امکان درآمد از این محل داریم، اما یک‌پنجم آن امسال در نظر گرفته نشده است. ما مطالبات بسیار زیادی از دولت داریم که امیدواریم شهرداری سال آینده نیرو‌های خود را در استفاده از این مطالبات بسبج کند.

وی افزود: شهرداری مشهد موفق‌ترین شهرداری در زمینه جذب ا‌وراق مشارکت است که توانسته نسبت به جذب این اوراق در سنوات گذشته اقدام کند. اوراق مشارکت سهم بزرگی در درآمد سال آینده خواهد داشت. 

حجت‌الاسلام حسن منصوریان، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر مشهد عنوان کرد: اوراق مشارکت، وام‌ها و املاک باید در اولویت جذب، تخصیص و تامین اعتبار باشد و اگر شهرداری در زمان اجرا با کسری بودجه شدید مواجه شد به سراغ درآمد‌های عمومی به معنای جیب مردم نرود. 

مصارف آلبوم بودجه سال 1402 شهرداری مشهد نیز با 45 درصد افزایش نسبت به اصلاح بودجه مصوب سال 1401 از مبلغ 269 هزار و 25 میلیارد ریال به مبلغ 394 هزار و 762 میلیارد و 225 میلیون ریال و منابع انتقالی به سال آتی مبلغ 4 هزار و 870 میلیارد ریال تصویب شد که اعتبارات هزینه‌ای 29، تملک دارایی‌های سرمایه‌ای77، تملک دارایی‌های مالی 22، خالص مصارف سازمان‌ها، شرکت‌ها و موسسات وابسته 25 و مصارف بودجه 47 درصد افزایش و منابع اتتقالی به سال آتی 18 درصد کاهش داشته است. 

اعتبارات هزینه‌ای بودجه سال 1402 با 29 درصد افزایش نسبت به بودجه مصوب سال 1401 با مبلغ 81 هزار و 433 میلیارد ریال و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای با 11 درصد افزایش با مبلغ 109 هزار و 874 میلیارد و 981 میلیون و 700 هزار ریال تایید شد. 

در ادامه لایحه نامگذاری معابر فرعی نیز به تصویب رسید. براساس این لایحه معابر فرعی شهید هنرور 6 واقع در بلوار هنرور به نام شهید اصغر رمضانی طرنج، معبر فرعی فجر 4 واقع در خیابان فجر به نام شهید سید حسن رضوی، معبر فرعی خواجه‌ربیع 14/5 واقع در بلوار خواجه‌ربیع به نام شهید سید علی کرمی، معبر فرعی اندیشه 19 واقع در بلوار اندیشه به نام شهید مسعود نجار برجسته و معبر فرعی قائم مقام فراهانی 20 واقع در خیابان قائم مقام فراهانی به نام شهید محمد شکری نامگذاری شدند. 

در این جلسه حجت‌الاسلام حسن منصوریان، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر مشهد در تذکری به شهردار اظهار کرد: در حوزه فرهنگی به نیرو‌های فرهنگی ظلم می‌شود. قرارداد نیرو‌ها سال‌ها به صورت حجمی است، اما کار اداری انجام می‌دهند که طبق قانون باید تبدیل وضعیت شوند. متاسفانه شهرداری برای حل این موضوع، به جای تغییر وضعیت، دوباره قصد دارد خلاف انجام دهد و قرارداد حجمی ببندد.

وی ادامه داد: برخی از این نیرو‌ها 10، 12 سال است با این قرارداد کار می‌کنند و کسی به آن‌ها توجه نمی‌کند. در سازمان بازآفرینی و اقتصادی تبدیل وضعیت انجام شده، اما در حوزه فرهنگی همتی نیست. بستن قرارداد حجمی خلاف است و اگر دوباره قرارداد حجمی بسته شود تذکر خواهم داد.

انتهای پیام/282/.

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1099351